Üstün Yeteneklilere Anaokulundan İtibaren Özel Model

 Milli Eğitim Bakanlığı üstün  yetenekliler için özel çalışma yapmayı planlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü  Prof. Dr. Hakan Sarı,  üstün yetenekler konusuna  gerek Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in gerekse bir akademisyen olarak kendisinin çok önem verdiğini vurguladı.
Üstün yeteneklilerin eğitimi konusunun yıllardan beri ihmal edildiğini  belirten Prof. Dr. Sarı, ”Üstün yetenekli çocuklarımızın Türkiye’ye daha faydalı  birey olmaları için diğer ülkelerde uygulanan sistemin daha iyisini  uygulayabilecek bir model üzerinde çalışıyoruz” dedi.
Uzun zamandır devam edilen çalışma kapsamında farklı ülkelerdeki özel  eğitimcilerle konuya ilişkin birçok görüşme yaptıklarını anlatan Sarı, üstün  yetenekli çocukları okul öncesi çağdan itibaren ele alıp, özel bir programla  yetiştirerek, yetenekli olduğu alanda daha çok ürün vermesini sağlayacak değişimi  yapmaya ihtiyaç olduğunu ifade etti.
Bakan Dinçer’in Meclis’te bu konuyla ilgili konuşma yaptığını ve  kendisinin de kurulan Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerine üstün yetenekli  çocuklarla ilgili planlamalara ilişkin brifing verdiğini hatırlatan Sarı, şöyle  devam etti:
”Biz artık üstün yeteneklilerin ilk öğretimde, destek eğitim odalarında,  özel olarak yetiştirdiğimiz personelle eğitiminin sağlanmasını istiyoruz. Bunun  için de farklı eğitim modelleriyle, gerek çocuğun yeteneklerine uygun özel  yapılandırılmış ortamlarda, gerekse bireysel program aracılığıyla bu çocukları  ülkemize kazandırmaya çalışacağız.”
Sarı, bu eğitim modellerinin sağlanması için de üstün yetenekli  çocukların tanılanmasında kullanılan psikolojik ölçme araçlarının zenginleştirilmesi gerektiğini kaydetti.
Reklamlar
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s